Isten mondta ki az igent a nemekre!

EKE ifjúsági hétvége Piliscsabán

Az elmúlt hétvégén 150-nél is több evangélikus fiatal gyűlt össze az ország szinte minden szegletéből Piliscsabán a Béthel Missziói Otthonban, hogy a fenti, talányos címben elrejtett témában Isten akaratát tudakolja. Napjainkban, amikor a házasságot és a családot egyre intenzívebb támadások érik, válások és az élettársi kapcsolatban élők száma egyre növekszik (sajnos egyházunkban is), a másságkultusz és az individualizmus virágkorát éli, akkor ebben a helyzetben különösen is fontos, hogy a korszellem nyomásának kitett fiataljaink világos útmutatást kapjanak: mi Isten célja a két nemmel, a férfival és a nővel, és a házassággal? E témát előadásokban, csoportos beszélgetésekben és vidám csapatjáték keretében dolgozták fel a résztvevők. A hétvége során a közös éneklésnek is kiemelt szerepe volt, a régi és az új énekek együtt szolgálták az alkalom meghittségének elmélyítését és az előadásokra való ráhangolódást. A kitűnő zenészekből álló csapatot Győri Gábor Dávid (Pestszentlőrinc) vezette. Az előadások során ifj. Blatniczky János (Szügy) a Genezis alapján rámutatott, hogy a férfi és a nő teremtmények, az istenképűséget együtt hordozzák és a házasságot is a teremtő Isten alkotta és áldotta meg. Szeverényi János (országos missziói lelkész) Isten rendjéből következő szerepekről és feladatokról beszélt. Felhívta a figyelmet arra is, hogy áldozat nélkül nincs élet, ami különösen fontos a mai fogyatkozó és elöregedő társadalmunkban, és egy jó házasságban nem naponkénti, hanem percenkénti megbocsátás szükséges. Előadásának érdekes színfoltja volt az a gyakorlatias szakasz, amelyben a nők "ketyegő biológiai órájá"-ról beszélt, hogy nem kell azon csodálkozni, hogy sok nő egy adott kor felett a kétségbeesett pánikreakció keretében minden áron szeretne férjhez menni, ezért gyülekezeteinkben a határozatlan, tutyimutyi és döntésképtelen férfiakon a sor, hogy megóvják fiatal nőtestvéreinket ettől a helyzettől. Verasztó János (Répcelak) az efezusi levél alapján arról tanított, hogy bár a férfi és a nő két külön világ, de Isten a különbözőségekből egységet teremt, és ez egy nagy titok, Isten titka. A két fél személyisége leginkább a házasságban, a másik féllel való kapcsolatban teljesedik ki, és hatalmas csoda, ahogy a két független ÉN-ből kölcsönösen egymástól függő MI válik, továbbá az ember ebben az önátadásban Istent tapasztalja meg. Arra is kitért, hogy a hivő férj és a feleség közössége a legkisebb gyülekezet, ezért állandó támadásoknak van kitéve. De éppen ezért lehet reménységünk, hogy "a nagy összekeverő" (ördög) erői sem vesznek erőt rajta, mert Isten tartja meg. A csoportos beszélgetésekben az előadásokon elhangzottakat boncolgatták, sok személyes élmény, látás és észrevétel került napvilágra, amellyel egymást építették a résztvevők. Fontos tanítás volt, hogy a házasságra még házasság előtt fel kell készülni. Külön öröm volt hallani, hogy a párválasztás előtt álló hívő fiataljaink hívő társsal képzelik el jövendő életüket, hisz nagyon fontos, hogy a közös élet, közös alapon, értékrenden alapuljon. És ez az alap egy hívő fiatal életében, nem mást, mint maga Jézus Krisztus. A záróistentisztelet előtt a résztvevők megoszthatták azokat a lelki ajándékokat, amelyet a hétvége során kaptak, és örömmel hallgatták Oravecz András (Győr) testvérünk hiteles bizonyságtételét arról, hogy a párválasztás során is bízvást támaszkodhatunk Isten segítségére, hisz Ő szerez "hozzáillő segítőtársat", és a kapcsolatot majd a házasságot is az Úr munkálja. A hétvége a piliscsabai gyülekezettel az új liturgia szerinti közös úrvacsorai tisztelettel zárult (Érdekességként említem meg, hogy Thurmay Béla helyi lelkész köszöntőjében megjegyezte, hogy nem látott még ennyi embert ebben a templomban). Az oltári szolgálatot Verasztó János, az igeszolgálatot Bőjtös Attila (Sárbogárd) végezte a 95. zsoltár alapján, melyben azt helyezte a gyülekezet szívére, hogy Isten szavára MOST kell engedelmeskedni, mert ez a válasz Isten megszólítására. Aki ezt halasztja, az vét, mert a "majd" és a "soha" ikertestvérek, és akinek nem kell az ige következményeként létrejövő életváltozás, az nem örökli az ígéretet, de aki engedelmes, az áldást nyer. A hétvége egyik kritikája lehet, hogy nem volt az előadók között nő, aki talán járatosabb a nők lelki világában, de ezt a hiányosságot a csoportok vezetésében tevékenykedő felkészült nőtestvérek kompenzálhatták. Összességében a nagy érdeklődés kiváltó alkalmon a visszajelzések alapján sok áldás volt, adja Isten, hogy a most hitben hozott elhatározások, döntések kiállják a kísértések próbáját, és egyházunk elkötelezett, példamutató életű házaspárokkal gazdagodjék a jövőben.

Matus Péter Krisztián